فیبر نوری

فیبر نوری

تاریخچه فیبر نوری

در اوایل سال 1960 میلادی یک شرکت آمریکایی بنام کورنینگ پس از تلاش انسان برای انتشار نور در جو زمین و بروز مشکلاتی از قبل برف ، باران و گرد و خاک و ... و نیز استفاده از عدسی ها ، آینه ها و شیشه ها بالاخره با اختراع اشعه لیزر ارتباطات فیبرنوری را ممکن گردانید.تا قبل از این اختراع کلیه ارتباطات از طریق کابلهای عدسی برقرار می گردید که فیبرنوری بسیار سبک تر و ارزان تر از کابل مسی است.ظرفیت انتقالی تا چندین هزار برابر کابل مسی دارد.در ایران نیز در اوایل دهه شصت ، مجتمع تولید فیبرنوری پونک تهران برپا شد ودر سال 1373 تولید فیبرنوری با ظرفیت 50.000 کیلومتر در سال در ایران آغاز گردید تا در آینده نزدیک از طریق یک شبکه ملی مخابرات به هم بپیوندند.

آشنایی با فیبر نوری

فیبر نوری رشته ای از تارهای شیشه ای بوده که ضخامت هر یک از تاغرها برابر تار موی انسان است و از آن ها برای انتقال اطلاعات در مسافت های طولانی استفاده می شود.

فیبر نوری یکی از محیط های انتقال داده با سرعت بالاست و همچنین از فیبرنوری در موارد مختلفی مانند: شبکه های تلفن شهری ، بین شهری ، اینترنت و شبکه های کامپیوتری استفاده می شود.

فیبر نوری از سه بخش متفاوت تشکیل شده است:

هسته    روکش     بافر رویه

هسته: این بخش که در مرکز فیبر قرار دارد از جنس یک ماده ی بی نهایت شفاف شیشه ای یا پلاستیکی تشکیل شده که پرتوهای نور در آن جریان می یابند.

روکش: این بخش نیز از جنس شیشه یا پلاستیک است اما با ضریب شکنندگی متفاوتی با جنس بکار گرفته شده در هسته که پرتوهای موجود در هسته از آن خارج نشود و با برخورد به روکش دوباره به سمت هسته هدایت شوند.

بافررویه: روکشی رنگی و پلاستیکی است که از روکش و هسته در مقابل رطوبت و عوامل خارجی محافظت میکند.

فیبرهای نوری در مقایسه با سیم های مسی مزایای زیادی دارند که از جمله آنها میتوان به قیمت ارزانتر، اندازه نازک تر ، ظرفیت بالا ، ارتقا آسان ، عدم تداخل ، اشتعال زا نبودن ، وزن سبک ، انعطاف پذیر بودن ، پایداری ، سرعت ، امنیت ، پهنای باند بالا و عدم نیاز به repeater تا چندین کیلومتر اشاره نمود ولی در مقابل ، فیبرهای نوری دارای محدودیت ها و نقاط ضعفی نیز همانند ضرورت دقت کامل در هنگام کابل کشی ، امکان شکستن فیبر در صورت گذشتن زاویه از یک حد معین ، محدود بودن میزان کشش برای فیبرهای با ظرفیت مختلف و محافظت کامل در برابر ضربه برای فیبرهایی که درون حوضچه میگذرند می باشد.

فهرست نوشته‌ها


دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
برچسب‌ها
موردی وجود ندارد.