FTTH چیست؟

FTTH چیست؟

FTTH

در دنیا برای انتقال اطلاعات از روش های مخنلفی بهره گیری شده و با گذشت زمان با نیاز به سرعت های بالاتر تکنولوژی های متنوعی جایگزین سیستم های قدیمی می شود. یکی از تکنولوژی های روز که سرعت های بالاتری از شبکه مسی را در اختیار قرار می دهد انتقال اطلاعات بر روی فیبر نوری است. با اتصال منازل، ادارت و ساختمان ها می توان سرویس های متنوعی مانند اینترنت پرسرعت، تلفن، شبکه های صوتی و تصویری و تلویزیونی را روی آن انتقال داد.

درباره FTTX که مخفف Fiber To The X می باشد می توان گفت که اتصال فیبر به نقظه X است که این X می تواند شامل مکان های مختلفی باشد.

اینترنت FTTHچیست و مفهوم FTTX : نوعی ارتباط مبتنی بر فیبر نوری است که در آن یک فیبر نوری ازطریق شبکهٔ توزیع نوری از دفتر مرکزی به محل مشتری کشیده می‌شود. می‌توان با توجه به محل قطع شدن فیبر نوری، انواع مختلف فیبر به محل مشتری را طبقه‌بندی کرد:

فیبر به محل مشتری (FTTP)

FTTH فیبر به خانه : نوعی از FTTPاست که در نهایت به یک خانه یا محل ‌کار ختم می‌شود. از دفتر مرکزی تا محل زندگی یا کار مشتری فیبر کشیده می‌شود. در محل مشتری، سیگنال می‌تواند به روش‌های مختلف به اشتراک گذاشته شود، مانند کابل اترنت، کابل کواکسیال، ارتباط بی‌سیم یا فیبر نوری.

 FTTB فیبر به ساختمان یا زیرزمین : نوعی از FTTPاست که فقط برای ساختمان‌های چند واحدی استفاده می‌شود. فیبر تا خود محل زندگی یا کار مشتری کشیده نمی‌شود، اما تا ساختمان محل مشتری وجود دارد. ارتباط نهایی از طریق هر روش غیر نوری مانند کابل اترنت، کابل کواکسیال و ارتباط بی‌سیم انجام می‌گیرد.

برای تشخیص FTTHو FTTB از یکدیگر می‌توان گفت اگر فیبر به پنلی داخل هر واحد آپارتمانی کشیده شود، تکنولوژی مورد استفاده FTTH است. اما اگر فیبرکشی تنها تا پنل مشترک ساختمان کشیده شود، از FTTB استفاده شده است.

FTTH-Fiber To The Home: فیبرکشی تا منزل.

FTTB-Fiber To the Building: در این روش فیبر تا ساختمان کشیده شده و از آنجا به روش های مختلف توزیع انجام می شود.

ّFTTC-Fiebr To The Cabinet: فیبر تا کابینت مخابرات کشیده شده و از آنجا با سیم مسی تا محل مشتری کشیده می شود.

(FTTP (Fiber To The Premise: فیبر تا محل مشتری که FTTH نیز از این جمله است.

(FTTO (Fiber To The Office: فیبر تا محل کار و اداره کشیده می شود.

مزیت های FTTH:

FTTH  یک تکنولوژی قابل اعتماد و کارآمد می باشد و برتری های زیادی نسبت به فناوری های کنونی دارد.مانند پهنای باند بالا، هزینه کم، امنیت بیشتر و … .

مزیت اصلی FTTHیا fiber-to-the-premises FTTP: این است که امکان اتصال پرسرعت تر در فاصله بیشتری نسبت به کابلهای Twisted Pair، خطوط DSL یا کابل کواکسیال را دارا می باشد. برای مثال یک زوج سیم مسی توانایی انتقال ۶ تماس تلفنی را دارد ولی یک زوج فیبر می تواند ۵/۲ میلیون تماس تلفنی را به صورت همزمان انتقال دهد.

بر اساس نظر کارشناسان، FTTH توانایی دستیابی حتی استفاده مربوط به آینده اینترنت هم دارد، فناوری هایی همچون سندهای سه بعدی، HDTV و بازی های آنلاین که در آینده ای نزدیک کار روزمره افراد خانواده خواهد بود. برای رسیدن به این فناوری ها FTTH قابلیت دسترسی اینترنتی با سرعت چند گیگابایت درثانیه را دارد که با فناوری های کنونی قابل مقایسه نمی باشد.

همچنین ارتباطات پهن باند FTTH قابلیت گردآوری سرویس های ارتباطی سه گانه یا Triple Play (دیتا، صوت، تصویر) را برای مشترکان دارد. برای مثال یک مشترک با یک اشتراک ساده  FTTHامکاناتی همچون تلفن، ویدیو، اینترنت پرسرعت و هر جریان دیجیتالی داده دیگری را دریافت خواهد کرد.

روندهای مختلف در حوزه فناوری اطلاعات همگی به زیرساختی مطمئن و دارای ظرفیت پهنای باند بالا نیاز دارند. رایانش ابری، Big Data، اینترنت اشیاء و …. از این دسته هستند.

این تکنولوژی به کاربران این امکان را می دهد ارتباطات سرویس های خود را دسته بندی کنند. برای مثال یک کاربر می تواند تلفن، ویدیو،صوت ،تلوزیون و هر نوع دیگر از streamداده های دیجیتال را با استفاده از ارتباط پهن باند FTTH تامین کند.

سرویس های قابل ارائه در   FTTH

سرویس های قابل ارائه شبکه های FTTH در ساختار  GPON  معروف به سرویس های Triple Play هستند به این معنی که هر سه نوع سرویس Voice،Videoو Data در این ساختار قابل ارائه هستند.


انواع سرویس های ارزش افزوده قابل ارائه FTTH

تلفن صوتی و تصویری

آموزش از راه دور

راه اندازی کسب و کار اینترنتی  مدیریت هوشمند ساختمان ( مسکونی، تجاری و صنعتی )

ارائه سرویس های مانیتورینگ و حفاظتی، دوربین های مدار بسته و انتقال تصویر

ذخیره سازی ابری (عدم نیاز به ذخیره سازی فایلهای حجیم در رایانه های شخصی و ذخیره در سرورها)

پزشکی

تولید محتوا و بازی های گروهی تحت شبکه

E-Shopping

HDTV

بازی های آنلاین

مدیریت هوشمند منازل

مودم ONT :

این مودم در منزل یا شرکت نصب شده و فیبر کشیده شده از مرکز مخابرات در نهایت وارد این مودم می شود. مودم ONT می تواند سرویس اینترنت، تلفن، وای فای و SIP Trunkرا در اختیار شما قرار دهد.

باکس FAT :

(FAT (Fiber Access Terminal: باکس محافظ ترمینال و اسپلیتر فیبر نوری می باشد. این باکس عموما دیواری بوده و نصب و نگهداری آسانی دارد. اتصال فیدر و دراپ کیبل در این باکس انجام می شود. FATها دارای ظرفیت های مختلف از ۴ الی ۴۸ پورت می باشند.

کابل دراپ Drop Cable :

این کابل برای ارتباط فیبر تا مشترک طراحی شده اند. این کابل ها عموما تک یا دو کور ساخته شده  و قابلیت خود نگهدار و نصب بیرون ساختمان را دارند.

اسپلیتر فیبر نوریاسپلیتر فیبر نوری :

سرویس FTTHبر روی یک کور ارایه می شود. این کور به قطعه ای پسیو به نام اسپلیتر وارد می شود. اسپلیتر این تک کور را به تعداد مختلفی نقطه انشعاب داده و متصل می کند. اسپلیتر ها دارای تعداد پورت مختلف از ۲ الی ۶۴ پورت می باشد. پهنای باند یک کور اصلی بین این تعداد تقسیم می شود. بنابراین انتخاب تعداد پورت اسپلیتر بسته به تعداد مشترکین و پهنای باند آنها دارد.

جعبه ODB :

این جعبه نگهدارنده اسپلیتر های داخل ساختمان بوده و فیبر ورودی از اینجا ببن واحد ها توزیع می شود.

کابینت ODC :

کابینت­های توزیع فیبر نوری در محل­های بیرون از ساختمان و بر روی سکو­های مربوطه نصب و مورد استفاده قرار می­گیرد. این کابینت­ها به منظور آرایش اتصالات فیبر به فیبر، فیبر به رابط­های مربوطه (پیگتیل) و سایر اتصالات مورد استفاده قرار می­گیرند.

تانوما چیست؟

شرکت مخابرات ایران اقدام به ایجاد بستر لازم برای ارایه سرویس فیبر نوری FTTH در کشور نموده است. این سرویس توسط مخابرات تانوما ( تار نوری مخابرات ایران ) نامگذاری شده است.

فهرست نوشته‌ها


دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
برچسب‌ها
موردی وجود ندارد.