دیافراگم سیل چیست؟

دیافراگم سیل چیست؟

دیاراگم سیل (Diaphragm seal)

در سیال های با چسبندگی و خورندگی بالا از سیل شیمیایی یا دیافراگم سیل استفاده می شود. در واقع این ادوات جهت جلوگیری از تماس مستقیم سیال مورد اندازه گیری با قسمت اندازه گیر مورد استفاده قرار می گیرند. این سنسورها که معمولاً فلزی یا از انواع خاصی از پلیمرهای ارتجاع پذیر میباشند، بصورت یک صفحه صاف یا چین خورده ساخته شده اند. از محاسن مهم دیافراگم ها، قابلیت محافظت از دیگر ابزارهای اندازه گیری فشار در برابر شرایط نامناسب، مثل دماهای بالا و سیالات خورنده و نیز توانایی بالای آنها در آب بندی میباشد. به عبارت دیگر این نوع سنسورها، احتیاج بسیار کمتری به تجهیزات آب بندی دیگر، دارند. به همین دلیل در بسیاری از دستگاه های اندازه گیری فشار، از یک دیافراگم به عنوان سنسور فشار استفاده می شود. این دستگاه ها یا از خاصیت جابجایی دیافراگم سیل و یا از خاصیت کشیدگی سطح آن برای اندازه گیری استفاده می کنند. به عنوان مثال ترانسدیوسرهای خازنی، سلفی، مقاومتی و پیزوالکتریک از جابجایی که دیافراگم ایجاد می نماید برای اندازه گیری تغییرات فشار استفاده می کنند و ترانسدیوسر کرنش سنج از خاصیت کشیدگی سطح دیافراگم استفاده می نماید.

مزایای نصب و استفاده از ديافراگم سيل

قابلیت محافظت از ابزارهای اندازه گیری فشار در شرایط نامناسب

توانایی بالای آنها در آب بندی

در بسیاری از دستگاه های اندازه گیری فشار، از دیافراگم بین سنسور فشار و فرآیند استفاده می شود.

این دستگاه ها یا از خاصیت جابجایی دیافراگم سیل و یا از خاصیت کشیدگی سطح آن برای اندازه گیری استفاده می کنند.

به عنوان مثال ترانسدیوسرهای خازنی، سلفی، مقاومتی و پیزوالکتریک از جابجایی که دیافراگم ایجاد می نماید برای اندازه گیری تغییرات فشار استفاده می کنند و ترانسدیوسر فشارسنج از خاصیت کشیدگی سطح دیافراگم استفاده می نماید.

مواد و آلیاژهای دیافراگم سیل

در ساخت دیافراگم سیل ها از مواد و آلیاژهای متفاوتی استفاده می شود.

بنابراین می توان از این دیافراگم ها برای کاربردهای متفاوتی استفاده کرد. از مواد و آلیاژهای متداول می توان موارد زیر را نام برد:

stainless steel

Hastelloy

Teflon

Monel

Inconel و…

روند کاری دیافراگم سیل

قسمتی از دیافراگم که با فرآیند در تماس است با یک دیافراگم انعطاف پذیر ایزوله شده است. فضای میان دیافراگم و سنسور اندازه گیری معمولا با یک روغن پر می شود.

فشار از طریق المان الاستیک به مایع منتقل می شود و سپس از طریق مایع به سنسور اندازه گیری فشارسنج منتقل می شود.

از آنجایکه نصب دیافراگم ها باید شرایط خاصی مانند نصب شدن بین دو فلنج را داشته باشد، تعویض و کالیبره نمودن آنها مشکل میباشد. به همین جهت، در بسیاری از موارد از یک کپسول که شامل دو دیافراگم فلزی متصل به هم تشکیل یافته، استفاده می شود. این کپسول از طریق یک لوله به سیال مورد اندازه گیری متصل می باشد. هنگامی که سیال فرآیندی وارد کپسول می شود، با اعمال فشار به دیواره کپسول باعث تغییر شکل دیواره های دیافراگمی آن می شود. کپسولها می توانند به صورت متوالی نیز در امتداد هم قرار بگیرند و به این ترتیب میزان جابجایی ایجاد شده، افزایش یابد.

سنسورهای دیافراگمی در مقایسه با سنسور بوردون، به جهت دارا بودن سطح اتکاء بیشتر، نسبت به ارتعاشات محیط حساسیت کمتری دارند. همچنین این سنسورها، کاربرد زیادی برای اندازه گیری فشار سیالات ویسکوز دارند. لازم به ذکر است، عیب عمده دیافراگم ها، تنظیم نقطه صفر می باشد.

* لطفا از ویدئو زیر جهت تکمیل اطلاعات و مروری بر خلاصه مقاله دیدن بفرمایید.

فهرست نوشته‌ها


دیدگاه‌های بازدیدکنندگان

سلام
توضیحات تکمیلی ویدئو عالی بود.
ممنون

716 روز پیش ارسال پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
برچسب‌ها
موردی وجود ندارد.