شیر منیفولد چیست؟

شیر منیفولد چیست؟

شیر منیفولد چیست؟

شیرهای منیفولدی تجهیزاتی هستند که دو یا چند شیر به همدیگر ارتباط داشته و یک سیستم هیدرولیکی را کنترل میکند و دسترسی‌های استانداردی برای ترانسمیتر‌های فشار و ترانسمیترهای اختلاف فشار هستند. با استفاده از یک شیر منیفولدی کنار تجهیزات ابزار دقیق می‌توان تعمیرات و یا کالیبراسیون این تجهیزات را بدون خاموشی خط انجام داد. برای چنین کاربردهایی عمدتاً سه دسته شیر منیفولدی دو راهه، سه راهه و پنج راهه وجود دارد.

طریقه استفاده از شیر منیفولد

در سمت راست و چپ منیفولد، دو شیر مسدود کننده و در وسط یک شیر تعادل ساز قرار دارد. یک شیر تخلیه به طور جداگانه در سمت چپ ترانسمیتر نیز وجود دارد.

در وضعیت کار عادی دو شیر مسدود کننده باز بوده و اجازه میدهد فشار سیال فرایند به ترانسمیتر منتقل شود. شیر تعادل ساز به صورت محکم بسته شده به طوریکه سیال نمیتواند از سمت فشار بالا به سمت فشار پایین ترانسمیتر عبور کند. برای جداسازی فرایند باید ابتدا شیرهای مسدود کننده بسته شود سپس شیرتخلیه باز میشود تا سیال باقی مانده در ترانسمیتر نیز تخلیه شود.

مزایای  شیرهای منیفولد:

شیر های منیفولد  در تعدادی از کاربردهای مختلف از جمله دستگاه های متحرک تا تجهیزات صنعتی سنگین مورد استفاده قرار می گیرند. شیر های منیفولد در سیستم کنترل مایع و تنظیم ، بهبود کارایی و همچنین کاهش هزینه های مربوط به انرژی را نشان داده اند. مزایای دیگر عبارتند از :

کوتاهی مسیر جریان که افت فشار و نوسانات گرمایی را کاهش می دهد و بهبود کلی بهره وری انرژی سیستم.

کاهش هزینه های مربوط به نصب و همچنین اتصالات مایع به دلیل طراحی ساده تر و جمع و جورتر.

حداقل رخداد نشت نفت به دلیل تعداد کمتر اتصالات ، کاهش نیاز به تعمیر و نگهداری بعدی در برابر خستگی ، سایش و از دست دادن اتصالات.

بهبود طرح به دلیل لوله و اتصالات کم.

کوچک ، اندازه کارتریج فشرده که مناسب فضاهای محدود است.

شیر منیفولد دو راهه :

عمدتا برای خدمات عمومی کارخانه، دستگاه های استاندارد فشار و دستگاه های فشار دیفرانسیل، مقادیر فشار، تهویه، استفاده می شود.

شیرهای منیفولدی دو راهه برای ترانسمیترهای فشار (PRESSURE TRANSMITTER) استفاده می‌شوند. یک شیر منیفولدی عمدتاً از یک شیر مسدودکننده و یک شیر تست و یا درین (DRAIN) تشکیل شده است. جهت استفاده از این شیر برای کالیبراسیون، شیر مسدود کننده را بسته، درین را به یک مولد فشار بسته و عملیات تست فشار را انجام می‌دهیم. در این حالت نیازی به خارج کردن تجهیز از خط و خارج شدن خط نیست.

 شیر‌ منیفولد سه راهه:

شیر‌های منیفولدی سه راهه برای ترانسمیترهای اختلاف فشار استفاده می‌شوند. این نوع شیر از دو شیر مسدود کننده و یک شیر تعادل دهنده (EQUALIZER) تشکیل شده است.

برای فهمیدن نقطه صفر (DIFFERENTIAL PRESSURE TRANSMITTER) تنها کافیست شیر مسدود کننده را بسته و شیر EQUALIZER  را باز کنیم. در این حالت فشار دو سمت پرفشار و کم فشار برابر شده و در صورت کالیبره بودن، DPT  باید نقطه صفر دستگاه را نشان دهد.

شیر منیفولد پنج راهه:

همانند شیر منیفولدهای سه راهه، شیرهای منیفولدی پنج راهه برای DPT ها استفاده می‌شوند. این شیر شامل دو شیر مسدود کننده، یک شیر تعادلی (EQUALIZER) و دو شیر ونت (VENT) و یا تست است. پروسه چک کردن نقطه صفر ترانسمیتر همانند شیر منیفولدی سه راهه است. در صورت نیاز به کالیبره کردن ترانسمیتر را در ۳ یا ۵ نقطه کافی است بعد از برابر سازی فشار‌ها، شیر تست را به یک مولد فشار متصل کرد.

فهرست نوشته‌ها


دیدگاه‌های بازدیدکنندگان

خیلی ممنون بابت بروز بودن مطالب ارائه شده.

703 روز پیش ارسال پاسخ

بسیار عالی و آموزنده بود.
ممنون از اینکه مقالات جدید بطور منظم و به صورت هفتگی اضافه میشود.

702 روز پیش ارسال پاسخ

بسیار آموزنده بود.

702 روز پیش ارسال پاسخ

awli va jaleb bud

702 روز پیش ارسال پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
برچسب‌ها
موردی وجود ندارد.