گیج اختلاف فشار

گیج اختلاف فشار

واژه اختلاف فشار احتمالاً دیدگاه کاملی در مورد گیج اختلاف فشار به شما می‌دهد و می‌توانید به صورت سطحی در مورد آن قضاوت کنید. به طور کلی این ابزارها برای بررسی اختلاف فشار بین دو نقطه به کار گرفته می‌شوند و نقش مهمی در تعادل سیستمی بازی می‌کنند. این وضعیت به طور ویژه در صنعت نفت و در صنعت پتروشیمی اهمیت ویژه‌ای دارد. به طور کلی واکنش‌های شیمیایی تا حدود زیادی تحت تأثیر فشار هستند و تعادل به آنها کمک می‌کند که به یک وضعیت پایدار برسند. باید این نکته را در نظر بگیریم که اختلاف فشار بین دو مخزن در یک پروژه صنعتی یا پالایشگاهی می‌تواند منجر به یک فاجعه بزرگ شود. بنابراین گیج اختلاف فشار ابزار بی اهمیت یا ساده‌ای نیست که مهندسین بخواهند از آن چشم‌ پوشی کند. گیج اختلاف فشار که دی پی گیج و یا دیفرنشیال پرشر گیج نیز نامیده می شود هم در روند انجام پروژه‌های صنعتی و هم در ایمن سازی محیط و نقش مهمی دارد

اختلاف فشار به عنوان تفاوت فشار بین دو نقطه در نظر گرفته می‌شود که ممکن است این دو نقطه دو طرف یک مسیر سیال یا حتی دو مخزن بزرگ برای ذخیره سازی گاز و سایر میعانات باشند. تفاوتی که بین این دو طرف وجود دارد، به عنوان فشار تفاضلی یا اختلاف فشار معرفی می‌شود.

به عنوان مثال در فیلتر های تصفیه گاز خشک ،با توجه به اینکه در سیستم این فیلتر از المنت های مخصوص استفاده می شود برای اینکه اختلاف فشار و افت احتمالی فشار گاز ورودی و خروجی را کنترل کنند از گیج اختلاف فشار یا فشار سنج تفاضلی (Differential Pressure Gauges) استفاده می شود.

در یک سیستم پالایشگاهی نیز که چندین مخزن به کمک لوله کشی به هم متصل هستند و باید اختلاف فشار مشخصی داشته باشند،گیج اختلاف فشار بین این دو سیستم قرار گرفته و اختلاف فشار بین آنها را نشان می‌دهد.

اگر اختلاف فشار بین دو نقطه صفر باشد و در واقع تعادلی باشند، عقربه به هیچ سمتی حرکت نمی‌کند. این گیج با گیج های فشار و همینطور ترانسمیتر های فشار تفاوت دارد.

از مهم ترین کاربردهای گیج های اختلاف فشار

سیستم های شامل فیلترینگ

اندازه گیری سرعت جریان با استفاده از اصل برنولی

اندازه گیری سطح مایع در مخازن یخچال

تشخیص نشت در سیستم ها

و موارد دیگری که نهایتاً باعث افزایش توانمندی سیستم مهندسی می شود.

چندین روش مختلف برای طراحی گیج ها وجود دارد اما عموما روش متداول برای تولید پالس اختلاف فشار را با نام اتصال مغناطیسی می شناسند.

اصول طراحی گیج اختلاف فشار

می‌توان ادعا کرد که اصول طراحی گیج اختلاف فشار بر مبنای فشارسنج بوردون طراحی شده است و تنها نحوه تشخیص فشار در آنها با یکدیگر متفاوت است. عدد کلی گزارش شده در این فشار سنج‌ها، اختلاف فشار بین دو نقطه است. مثلاً اگر فشار یک مخزن ۱۲۰ پاسکال و فشار مخزن دوم ۸۰ پاسکال باشد، فشار سنج تفاضلی تفاوت این دو فشار را به ما گزارش می‌دهد که معادل با ۴۰ پاسکال است. در فشارسنج بوردون از یک لوله آلیاژی برای اندازه گیری فشار و از حرکت آن برای حرکت دادن عقربه استفاده می‌شد. اما در گیج اختلاف فشار خبری از این لوله آلیاژی نیست و ممکن است اختلاف فشار به صورت سیلندری، به صورت دیجیتالی یا به کمک سایر شیوه‌های اندازه گیری فشار انجام شود. تنها چیزی که اینجا اهمیت دارد این است که عدد نهایی گزارش شده، تفاوت فشار بین دو نقطه را نشان می‌دهد.
فهرست نوشته‌ها


دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
برچسب‌ها
موردی وجود ندارد.