آبیاری هوشمند چیست؟

آبیاری هوشمند چیست؟


سیستم مدیریت هوشمند آبیاری فضای سبز، سیستمی است که با برنامه هایی که از قبل برای آن بطور ثابت یا از طریق کاربر تعریف شده است  ،  گیاهان یا فضاهای سبز را در هر نوع  موقعیت اقلیمی  زمین متناسب با نوع  نیاز آن گیاه آبیاری می کند . از جمله عللی که باعث گرایش به این سیستم در زمینه آبیاری  فضاهای سبز ، گلخانه ای و کشاورزی  به سیستمهای هوشمند آبیاری میشود اولاً صرفه جویی بالای آب در استفاده از این سیستمها و دوما  انعطاف پذیری این نوع سیستمها با شرایط گوناگون زمین و انطباق با نوع نیاز گیاه درمیزان مصرف آب است .

با نصب این سیستم  هوشمند به فضاهای سبز میتوان پخش کننده های آب منصوبه در محیط سیستم آبیاری قطره ای ، بارانی و … را کنترل نمود. در بخش فضای سبز و باغداری با تجهیز زمین های فضای سبز و باغ های مرکبات به تجهیزات آبیاری تحت فشار و نصب سیستم هوشمند آبیاری بر روی تجهیزات آبیاری تحت فشارمی توان هوشمند سازی و مکانیزاسیون آبیاری را به انجام رساند .

با نصب ایستگاههای  سیستم هوشمند آبیاری و تقسیم زمین های  مورد نظرتحت کشت  به چندین بخش جهت آبیاری ، میتوان پروسه  آبیاری را حتی با سرانه پایین آب انجام داد . بوسیله سامانه وایرلس  سیستم هوشمند آبیاری و برقراری ارتباط بیسیم امن و بدون اختلال هیچگونه محدودیتی در مساحت و متراژ زمین یا باغ تحت پوشش سیستم هوشمند آبیاری وجود نخواهد داشت.

این سیستم ها اشخاص را قادر خواهند ساخت تا به راحتی فضای سبز خود را در هر زمان  و مکانی که تمایل دارند آبیاری نمایند و از آسیب دیدن گیاهان بر اثر بی آبی یا کم آبی ممانعت به عمل آورد . بدلیل آبیاری  با شیوه منظمی که  این سیستم در اختیار میگذارد با کمترین میزان  آب مصرفی بیشترین بهره وری را خواهیم  داشت. با توجه به وضعیت بحرانی فعلی در بخش آب کشور و این نکته که در حدود 80 درصد ازمیزان هدر رفت آب در فعالیتهای مربوط به کشاورزی است، استفاده از راه حل های هوشمندسازی می تواند یک راه حل با درصد اطمینان بالا و مطلوب برای برون رفت از بحران کنونی و مدیریت مناسب منابع در دسترس آب باشد.

برنامه های قابل تنظیم  مديريت هوشمندآبرسانی و آبياري:

– سنجش رطوبت و تشخيص زمان شروع آبياري و امکان مدیریت بر آبیاری فضای سبز 

– زمانبندي شروع و پایان پروسه آبياري براي ساعات خنك تر جهت صرفه جويي  بیشتردر مصرف آب 

-زمانبندي آبنما 

-حذف اختلالات درجریان آب و ايجاد آب صاف براي آبنما 

-مجهزشده به سنسورهای هواشناسی ، دما و رطوبت خاک، پارامترهای جوی .. .

-تنظیم میزان جریان آب ورودی و فشار آب مناطق مختلف 

-قطع و وصل جریان آب در مواقع مختلف بر حسب نیاز

-محاسبه اتوماتیک نیاز آبی محصول کشاورزی براساس مشخصه های اندازه گیری شده 

-مدیریت و کنترل شبکه آبیاری براساس نیاز آبی به دست آمده

آبیاری هوشمند سیستمی است که آبیاری زمین مورد نظر را با توجه به نیاز آن زمانبندی می کند و به صورت خودکار، در زمان های مختلف زمین را آبیاری می کند.

برخلاف کنترلر (کنترل کننده) های آبیاری قدیمی که بر اساس برنامه ها و تایمرهای از پیش تعیین شده عمل می کنند، کنترلرهای آبیاری هوشمند آب و هوا، شرایط خاک، تبخیر و میزان آب مورد نیاز گیاه را می سنجند و به شکل خودکار زمانبندی آبیاری را برای شرایط حال حاضر محل تنظیم می کنند. برای مثال، زمانی که دما افزایش بیابد یا میزان بارش کم شود، کنترلر های آبیاری هوشمند فاکتور های مختص آن محل مانند نوع خاک را در نظر گرفته و تعداد دفعات و مدت آبیاری را تنظیم می کنند. شما می توانید همانطور که در منزل نشسته اید، زمین و فضای مورد نظر را با گوشی همراه هوشمند خود کنترل، آبیاری و کوددهی کنید.

انواع کنترل کننده های آبیاری هوشمند

در واقع دو نوع کنترلر (کنترل کننده) سیستم آبیاری هوشمند وجود دارد:

کنترلر های بر پایه ی آب و هوا (ET) و سنسورهای رطوبت خاک محل

اینکه کدام یک گزینه ی بهتری است، بستگی به منطقه ی جغرافیایی شما و ویژگی های آن دارد.

کنترلر های بر پایه ی آب و هوا

کنترلر های بر پایه ی آب و هوا از اطلاعات آب و هوایی محلی استفاده می کنند تا زمانبندی های آبیاری را تنظیم کنند. در چنین شرایطی، زمین و گیاهان به اندازه ی کافی آب دریافت خواهند کرد.این کنترلر، ترکیبی از تبخیر سطح خاک و تعرق گیاهان است.

کنترلر تعرق و تبخیر (Evapotranspiration) از چهار پارامتر آب و هوایی استفاده می کند:

دما

باد

تابش خورشید

 رطوبت

همین چهار پارامتر، دقیق ترین راه برای اندازه گیری آب مورد نیاز محل هستند.

کنترلرهای حسی رطوبت خاک

کنترلرهای سنسور رطوبت خاک، یکی از چندین فناوری سنجش رطوبت خاک است. زمانی که دستگاه در داخل زمین و زیر ریشه ی چمن ها، درختان یا درختچه ها به کار گذاشته می شود، سنسورها میزان دقیق رطوبت خاک را تعیین می کنند و اطلاعات به دست آمده را به کنترلرها می فرستند.

دو نوع مختلف از سیستم های حسگر رطوبت خاک وجود دارد:

آبیاری برحسب نیاز: این سیستم به هیچ برنامه ریزی برای مدت آبیاری احتیاج ندارد و فقط زمان شروع و روزهای هفته برای آبیاری در آن تنظیم می شوند. در این سیستم یک آستانه ی بالا و پایین توسط کاربر مشخص می گردد که بر اساس آن، هر زمان که خاک نیاز به آب داشته باشد، سیستم هوشمند شروع به آبیاری می کند. سیستم آبیاری چرخه ی توقفی: در این سیستم مانند کنترلرهای قدیمی، برنامه های آبیاری، زمان شروع و مدت آبیاری تنظیم می شود.تفاوت این سیستم با کنترلرهای قدیمی در این است که اگر رطوبت کافی در خاک وجود داشته باشد، برنامه ی آبیاری بعدی را متوقف می سازد.

آبیاری هوشمند بر اساس نیاز گیاه

مزایای سیستم آبیاری هوشمند

چند مورد از مزایای سیستم آبیاری هوشمند عبارتست از:

هم آبیاری می کند هم کوددهی آبیاری از طریق سیستم آبیاری هوشمند بسیار موثرتر و کارآمدتر از سیستم های آبیاری قدیمی است؛ زیرا این سیستم ها بطور خودکار هر منطقه را که نیاز به آب و رطوبت داشته باشند شناسایی، آبیاری و کوددهی می نمایند. در حالی که سیستم های قدیمی فقط طبق برنامه ای که به آنها داده شده عمل می کند و برخی مناطق بیش از حد آب دریافت می کنند و بعضی دیگر خشک می مانند. سیستم در زیر زمین کار گذاشته می شود و بنابراین، هیچ شلنگ مزاحمی در سراسر زمین وجود نخواهد داشت. آبپاش ها در مواقع لزوم از داخل زمین بیرون می آیند و پس از اسپری کردن آب، به داخل برمی گردند.

سیستم آبیاری قطره ای هوشمند زیرزمینی هم کارش را خارج از دید انجام می دهد. به صورت قطره ای عمل می کند سیستم آبیاری هوشمند به صورت قطره ای عمل می کند و از آنجاییکه حسگر تشخیص رطوبت خاک دارد، جایگزین بسیار مناسبی برای روش های آبیاری قدیمی است و می توان آن را بهترین راهکار صرفه جویی در مصرف آب دانست. اگر باران ببارد آبیاری را متوقف می کند سیستم آبیاری هوشمند می داند که چه زمانی آبیاری را شروع کند، چقدر طول بکشد و چه زمانی تمام شود. حتی می داند که چه روزهایی از هفته باید زمین را آبیاری کند. سیستم متوجه رطوبت خاک می شود و اگر در طول هفته باران ببارد، برنامه آبیاری بعدی را متوقف می کند.

پس دیگر نیاز نیست نگران گیاهان خود باشید و بخاطر آبیاری آنها مسافرت خود را نصفه و نیمه رها کنید و بازگردید. زیرا از طریق گوشی هوشمند یا کامپیوتر خود و از راه دور می توانید شرایط محل را کنترل نمایید.

معایب سیستم آبیاری هوشمند

سیستم آبیاری هوشمند کمی گران است. و هر چه مساحت محل مورد نظر بیشتر باشد، تعداد بیشتری از این سیستم ها را باید به کار گرفت. البته صرفه جویی در هزینه های قبوض آب این عیب سیستم های آبیاری هوشمند را از بین می برد. اگر به منظور آبیاری چمن قصد استفاده از این سیستم ها را دارید، بهتر است قبل از چمن کاری سیستم ها را در زیر زمین کار بگذارید زیرا بعد از آن، قسمت های کوچکی از چمن برای حفاری کنده خواهد شد.


فهرست نوشته‌ها


دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
برچسب‌ها
موردی وجود ندارد.