ترانسمیتر چیست؟

ترانسمیتر چیست؟

ترانسمیتر از ترکیب دو واژه  ( TRANSFER+METER) گرفته شده است.یعنی تجهیزی که بتواند یک کمیت فیزیکی را اندازه گیری کرده (METERING) وآن را به مکانی دورتر مثل اتاق کنترل انتقال (TRANSFER) دهد.می تواند نیوماتیکی و یا الکترونیکی باشد. در هر دو مورد،سیگنال ارسالی استاندارد بوده و برای تجهیزاتی که در (LOOP)  کنترل قرار دارند قابل فهم می باشد.در نوع الکترونیکی جریان   20-4 میلی امپر و در نوع نیوماتیکی فشار هوای 15-3 PSI یا bar از سوی  TRANSMITTER به کنترلرهای الکترونیکی و نیوماتیکی ارسال می شود. به بیان دیگر ترانسمیتر صنعتی ابزاری است که برای اندازه گیری کمیت ها و پارامترهای مختلف نظیر دما، فشار، رطوبت، سطح مایعات، فلو، گازهای های محیطی و مواردی از این دست استفاده می گردند و مقادیر اندازه گیری شده را به صورت جریان الکتریکی استاندارد در بازه 4 تا 20 میلی آمپر روی یک زوج سیم ارسال می نمایند.

ترانسمیتر ایزوله(TRANSMITTER) جهت تبدیل انواع سیگنال های آنالوگ با دقت و کیفیت عالی به کار می رود. با پشتیبانی از تمامی سیگنال ها و رنج های مختلف اندازه گیری شامل سیگنال 4 تا 20 میلی آمپر DC، 0 تا 20 میلی آمپر DC، 0 تا 5 ولت DC، 0 تا 10 ولت DC، انواع ترموکوپل (Thermocouple) J,K,B,R,S,T,E,N، انواع RTD و PT100، پتانسیومتر (Potentiometer)، مقاومت (Resistance) . ورودی و خروجی کاملا ایزوله در برابر نویز و نوسانات برق، فیلترینگ و تقویت سیگنال از نکات مهم در ترانسمیتر می باشد. خروجی بدست آمده از ترانسمیترها قابل استفاده در نمایشگرها، سیستم های پی ال سی (PLC) و تمام تجهیزات کنترلی می باشد و امروزه ترانسمیتر مصرف زیادی در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، سیمان، ریخته گری، داروسازی، مهندسی پزشکی و بطور کلی هر سیستمی که نیاز به اتوماسیون صنعتی دارد، پیدا نموده است.

انواع ترانسمیتر:

ترانسمیتر در دو نوع :

پسیو

اکتیو

موجود می باشند که نوع اکتیو آنها، برای کارکرد نیاز به تغذیه جداگانه و مستقل دارد ولی در مدل پسیو، تغذیه از طریق زوج سیم جریان خروجی به ترانسمیتر داده می شود و نیاز به مسیر جداگانه برای تغذیه نیست.

این موضوع باعث کاهش سیم کشی در سامانه های کنترل و مانیتورینگ می گردد. این نوع ترانسمیتر را ترانسمیتر  Loop-Powered یا پسیو نیز می نامند.

الف) ترانسمیتر پسیو (غیر فعال) :

این نوع ترانسمیتر که یکی از پر کاربردترین ترانسمیتر ها می باشد، مسیر تغذیه جداگانه ندارد و ولتاژ مورد نیاز تغذیه خود را روی همان خطوط جریان خروجی از دستگاه جانبی مثل RTU یا PLC و غیره دریافت می کند و سپس کمیت اندازه گیری شده را به صورت جریان استاندارد روی خطوط خروجی ارسال می کند.

اینکار باعث می شود که سیم کشی اضافی برای تغذیه در تجهیزات اندازه گیری مورد نیاز نباشد و همچنین ترانسمیتر ها بدون نیاز به برق جداگانه از طریق خطوط اتصال یافته به خروجی های آنها تغذیه شوند.

ب) ترانسمیتر اکتیو (فعال) :

این نوع ترانسمیتر های صنعتی، کمیت اندازه گیری شده را روی دو خط به صورت جریان استاندارد ۴ تا ۲۰ میلی آمپر ارسال می نمایند ولی برای عملکرد صحیح نیاز به تغذیه جداگانه دارند که بایستی به گونه ای تامین و به آنها تحویل داده شود.

بنابراین این نوع از ترانسمیتر ها منجر به صرفه جویی در سیم کشی نمی گردند و مزیت ترانسمیتر  پسیو را ندارد.

از جمله مهمترین و متداول ترین ترانسمیتر های اندازه گیری در صنعت ترانسمیتر دما ، ترانسمیتر رطوبت ، ترانسمیتر فشار ، ترانسمیتر اندازه گیری سطح (Level) و ترانسمیتر ارتعاش می باشند.

در کنار آنها ترانسمیتر گاز Co (مونوکسید کربن) و ترانسمیتر گاز آمونیاک نیز برای برخی صنایع از قبیل مرغداری ها، دامداریها و گلخانه ها بسیار پر کاربرد می باشند. اطلاعات ترانسمیتر توسط RTU و یا PLC ( کنترل کننده صنعتی ) دریافت و جهت پردازش و کنترل و یا ارسال به ایستگاه مرکزی مورد استفاده قرار می گیرد. در کاربردهای ساده و محیط های غیر حساس و نیمه صنعتی از سنسور نیز به جای ترانسمیتر استفاده می شود.

سنسور ها در دو نوع آنالوگ و دیجیتال ارائه می گردند و احتیاج به تغذیه جداگانه دارند.

همه سنسور ها برای اندازه گیری کمیت های مختلف از راه دور مناسب نیستند و فقط برخی از مدل های ارائه شده برای این منظور مناسب هستند.

ترانسمیتر های دما  به نسل‌های مختلفی تقسیم می شوند که عبارتند از :

نسل اول ترانسمیتر ها : ‌

خروجی این مدل از ترانسمیترها به صورت سیگنال آنالوگ بوده و فقط جهت تبدیل دما برای یک نوع سنسور برای مثال ترموکوپل تایپ K قابل استفاده می‌باشند و خروجی آنها بصورت سیگنال ۰ تا ۱۰ ولت و یا سیگنال ۴ تا ۲۰ میلی آمپر می‌باشد.

نسل دوم ترانسمیتر ها :

خروجی این مدل از ترانسمیتر ها به صورت دیجیتالی می‌باشند که به صورت مولتی رنج طراحی شده‌ اند و تمام سنسورهای دما نظیر ترموکوپل ها ، RTD ها از قبیل PT100 – PT500 – PT1000 ، ترمیستورها و همچنین سیگنال‌های DC نظیر ۱۰تا ۷۵ میلی‌ولت ، منفی۱۰۰ تا ۱۰۰ میلی‌ولت ، منفی ۱۰۰ تا ۵۰۰ میلی‌ ولت ، منفی ۱۰۰ تا ۲۰۰۰ میلی‌ ولت و همچنین اندازه‌گیری مقاومت در ورودی نظیر صفر تا ۴۰۰ اهم و صفر تا ۲۰۰۰ اهم و صفر تا ۱۰ کیلواهم اندازه گیری می کنند.

نسل سوم ترانسمیترها :

خروجی این مدل از ترانسمیتر ها نیز به صورت دیجیتالی تولید شده که به Smart transmitter معروف هستند و دارای امکاناتی بیشتر مانند پشتیبانی از پروتکل های صنعتی ، کالیبراسیون ، رکوردر اطلاعات و … نسبت به ۲ مدل قبلی هستند.

ترانسمیتر ها از نظر نوع و کاربرد به چند دسته تقسیم می شوند:

ترانسمیتر فشار

ترانسمیتر دما

ترانسمیتر رطوبت

ترانسمیتر فلو یا جریان سیالات

ترانسمیتر  سطح یا ارتفاع مخازن

ترانسمیتر وزن

ترانسمیتر سرعت

و…

فهرست نوشته‌ها


دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
برچسب‌ها
موردی وجود ندارد.